Jak zacząć z helikopterami RC?
Rozpoczęcie przygody z helikopterami RC z pewnością nie jest łatwe. Zaczynając od wyboru sprzętu, poprzez budowę i regulację, a następnie nauka latania :)
W kilku zdaniach postaramy się rozwiązać podstawowe wątpliwości.
1) Jaka wielkość modelu jest odpowiednia?
Im większy model, tym stabilniejszy, jednak z wielkością automatycznie rosną koszty zakupu, utrzymania i szkody przy ewentualnym "crashu" są znacznie większe. Można też narobić więcej szkód sobie i innym - Zdecydowanie trzeba to też wziąć pod uwagę, jeśli możemy sobie pozwolić na pominięcie kwestii finansowych.
Większy model wzbudza respekt, jest głośniejszy i jest w stanie bez problemu ściąć kilkucentymetrową gałąź!
2) Jakie podzespoły są potrzebne do uruchomienia?
Jest wiele wersji na rynku. Najpopularniejsze to wersje KIT, które zwykle zawierają tylko łopaty i łopatki ogonowe (oczywiście również całą mechanikę modelu). W tym przypadku należy dokupić elektronikę oraz podstawowe narzędzia do budowy i regulacji.
Oprócz wersji KIT mamy dostępne wersje Combo i Super Combo. Te ostatnie zwykle z całą elektroniką za wyjątkiem Nadajnika, Odbiornika, Akumulatora i Ładowarki.
Model helikoptera RC składa się z elektroniki:
- Silnik
- Regulator obrotów (ESC)
- Serwomechanizmy tarczy (3szt)
- Serwomechanizm ogonowy (1szt)
- System flybarless (żyroskop 3-osiowy)
- Akumulator
- Nadajnik z odbiornikiem
- Ładowarka
3) Kupiłem model z podzespołami, co dalej?
Większość modeli wymaga złożenia i regulacji. Oczywiście możemy przygotować model na gotowo -> zapraszamy do naszej kategorii Usługi
Jeśli chciałbyś zrobić to samodzielnie należy zaopatrzyć się w:
- zestaw śrubokrętów
- klej do śrub, klej cyjanoakrylowy
- szczypce do snapów
- kątomierz do łopat
- poziomica do tarczy (leveler)
- lutownica
Przykład modeli, które są już gotowe, przygotowane przez producenta: np. Goosky S2
4) Podstawowe rzeczy już wiem, ale dalej nie wiem co kupić.
- Nadajnik - tutaj jest bardzo duży wybór i co za tym idzie - rozrzut cenowy. Podstawowe nadajniki można zakupić już od około 300zł np. FlySky i6X
To przyzwoity nadajnik, który posiada wszystkie niezbędne funkcje do podstawowej kontroli modelu. Trzeba wziąć jedynie pod uwagę, że niektóre modele 'gotowce' jak np. Goosky Legend S2 nie będą współpracować z tym nadajnikiem.
Wiadomo, że często jakość idzie w parze z ceną. Jeśli chcemy pozostać hobby dłuższy czas, to warto kupić raz a dobrze. W tym przypadku możemy polecić wiodących producentów jak Spektrum czy Futaba.
- Helikopter - według nas najlepszą klasą do nauki jest model z łopatami około 370-380mm. To doskonały kompromis biorąc pod uwagę właściwości lotne i koszty utrzymania. Modele tej wielkości są już na tyle stabilne i przewidywalne, że z pewnością nauka pójdzie sprawniej niż przy modelach mniejszych, a nie "zabije" nas cenowo w przypadku kraksy (te niestety będą się zdarzać i trzeba być na to przygotowanym).
Szczególnie polecamy:
- ALZRC X360 w wersji Super Combo - zobacz tutaj
- T-rex 470LP i 470LM w wersji Super Combo - zobacz tutaj
- Goosky RS4 w wersji Combo - zobacz tutaj
5) Co z nauką, czy to trudne?
Tak, śmigłowce to najtrudniejsze z modeli zdalnie sterowanych, ale dlatego i najciekawsze :) Istnieje nieskończenie wiele figur i możliwości. Nikt na świecie nie opanował tego w 100%. Nie nudzi się i możemy latami się rozwijać.
Na początek jednak polecamy zakup symulatora. Można rozpocząć przygodę zakupem właśnie niego i nadajnika, a zakup modelu rozłożyć sobie w czasie powoli się doszkalając.
Nadajnik podłączamy do komputera i w przypadku dobrych symulatorów jak np. neXt w miarę realnie możemy rozpocząć trening. To nie tylko na początek, ale i świetna opcja trenując w późniejszym czasie figury akrobacji.
Potrzebujesz dodatkowej pomocy? Nie krępuj się i skontaktuj się z nami.
Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości