Odbiornik Futaba R7214SB
Czternastokanałowy odbiornik telemetryczny systemu transmisji FASSTest-2,4 GHz Futaba z parą anten pełnozakresowych typu Diversity. Przeznaczony jest do ogólnego stosowania w większych modelach wszystkich kategorii. Dzięki możliwości wyboru trybów kanałów oraz możliwości pracy z dwoma odbiornikami sprawdzi się także w modelach wymagających dużej liczby kanałów – w tym przypadku para R7214SB zapewni aż 26 klasycznych wyjść kanałów PWM lub 24 wyjścia PWM i 2 +2 porty szeregowe S.BUS+S.BUS2. Dodatkowo odbiornik wyposażony jest w port S.BUS2 umożliwiający dwukierunkową komunikację umożliwiającą podłączenie serw S.BUS2, czujników telemetrycznych i innych kompatybilnych urządzeń. Stany pracy odbiornika sygnalizowane są za pomocą diody LED.
System transmisji
Futaba FASSTest-2,4 GHz z telemetrią dla modeli latających, tryby FASSTest 26CH/18CH/12CH.
Należy pamiętać, że w trybie wysokiej częstotliwości powtarzania FASSTest 12CH można używać wyłącznie serwomechanizmów cyfrowych.
Zasilacz
3,7-7,4 V (napięcie nominalne), robocze 3,5-8,4 V – czyli np. 4-6 ogniw NiMH, 1-2S LiPo/Li-ion, 2S LiFe, akumulatory, zasilanie stabilizatorów BEC w danym zakresie napięć.
Antena
Odbiornik jest wyposażony w parę anten różnicowych, aby zmaksymalizować odbiór sygnału niezależnie od względnego położenia modelu i nadajnika. Należy je zamocować w modelu z zachowaniem wzajemnej orientacji 90°.
Wyjścia odbiornika, tryby kanałów
Odbiornik wyposażony jest w gniazda na standardowe złącza Futaba (z występem), do których oczywiście można włożyć również złącza UNI (=JR/Graupner, Hitec) bez bocznego występu.
Wyjścia kanałów (PWM/S.BUS): R7214SB umożliwia zmianę przypisania kanałów, jak pokazano w poniższej tabeli, co pozwala na użycie kombinacji klasycznych wyjść PWM i wyjścia S.BUS lub pracę z dwoma odbiornikami (wymaga użycia nadajnika Futaba umożliwiający pracę z dwoma odbiornikami), w którym para R7214SB może zaoferować aż 26 klasycznych kanałów PWM lub 24 wyjścia PWM i 2+2 wyjścia szeregowe S.BUS+S.BUS2, lub inne kombinacje z portami S.BUS/S.BUS2 i przełączanymi kanałami DG1/DG2. Tryby kanałów wybiera się za pomocą przycisku na amplitunerze w specjalnym trybie ustawień – trybów kanałów nie można zmieniać w normalnym trybie pracy.
S.BUS2: Gniazdo S.BUS2 umożliwia podłączenie serwomechanizmów, żyroskopów i innych kompatybilnych urządzeń S.BUS2 oraz podłączenie czujników telemetrycznych Futaba, których dane mogą być wyświetlane na nadajniku.
EXT (Dodatkowe napięcie): Gniazdo do pomiaru napięcia zewnętrznego akumulatora (np. napędu) podłączonego za pomocą kabla CA-RVIN-700 (sprzedawany oddzielnie) w zakresie 0-70 V.
Praca z dwoma odbiornikami z automatycznym tworzeniem kopii zapasowych
Możliwe jest także włączenie trybu dwóch odbiorników z automatycznym podtrzymaniem na odbiorniku, który automatycznie przełącza się z odbiornika głównego na odbiornik zapasowy (lub odwrotnie) w przypadku odbioru sygnału przez jeden z odbiorników (para R7214SB lub jeden R7214SB i inny odbiornik FASSTest S.BUS2) nie działa. Funkcja jest w zasadzie taka sama, jak systemu rezerwowego FDLS-1, ale nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt.
Telemetria (tylko w systemie FASSTest)
R7214SB przesyła do nadajnika dane o napięciu zasilania odbiornika oraz napięciu zmierzonym na wejściu EXT bez konieczności podłączania jakichkolwiek czujników.
R7214SB pozwala na wykorzystanie wszystkich czujników telemetrycznych Futaba oraz innych czujników kompatybilnych z systemem magistrali S.BUS2 z komunikacją dwukierunkową.
W skład zestawu odbiornika wchodzą: odbiornik R7214SB, instrukcja obsługi.
Co to jest S.BUS2/S.BUS
S.BUS – magistrala szeregowa Futaba z jednokierunkową komunikacją umożliwiająca sterowanie serwami, sterownikami, przełącznikami, żyroskopami i innymi kompatybilnymi urządzeniami RC podłączonymi do jednego portu wyjściowego odbiornika S.BUS.
S.BUS2 - Magistrala szeregowa Futaba do dwukierunkowej komunikacji umożliwiająca (tak jak S.BUS) sterowanie serwami, sterownikami, przełącznikami, żyroskopami i innymi kompatybilnymi urządzeniami RC podłączonymi do jednego portu wyjścia/wejścia odbiornika S.BUS2. Dodatkowo umożliwia podłączenie czujników telemetrycznych i przesłanie z nich danych poprzez odbiornik w celu wyświetlenia na nadajniku; z niektórych serw S.BUS2 może przesyłać do nadajnika informacje o prądzie pracy, temperaturze czy kącie wychylenia dźwigni wyjściowej serwa.
W przeciwieństwie do klasycznych zestawów RC, system S.BUS(2) wykorzystuje szeregową komunikację danych do przesyłania sygnałów sterujących z odbiornika do serwa, żyroskopu lub innego urządzenia. Dane te zawierają polecenia takie jak „przesuń serwo kanału 3 o 15 stopni, przesuń serwo kanału 5 o 30 stopni” dla wielu urządzeń. Urządzenia S.BUS(2) wykonują tylko polecenia należące do ich własnego ustawionego kanału. Z tego powodu możliwe jest podłączenie kilku serwomechanizmów do tego samego kabla sygnałowego, ustawiając je i sterując indywidualnie w zależności od potrzeb. Służy do tego kod identyfikacyjny serwa (ID). Identyfikator znajdziesz na naklejce na skrzynce serwa.
Serwo S.BUS2 można podłączyć do portów S.BUS2 i S.BUS odbiornika. O jego funkcji decyduje ustawienie kanału w pamięci serwa (odbywa się to za pomocą interfejsu programowania nadajnika Futaba, programatora SBC-1 lub interfejsu USB CIU-3 z programem PC S-Link - w przypadku niektórych serwomechanizmów kanał można ustawić wyłącznie za pomocą nadajnika).
Do kanału podłączone serwo S.BUS lub S.BUS2